🇸🇮 SLOVENSKI 🇸🇮
Življenjepis
"Vsi so bili izvrstni, odlično so se ujeli na odru, ... Ustvarjalci so imeli srečno roko tudi pri izbiri glavne ženske vloge, Rozalinde, saj so k sodelovanju povabili Jerico Steklasa, Trebanjko, ki živi in dela v tujini in se pri nas ne pojavlja pogosto. Vloga ji je pisana na kožo."
~SIGIC
Slovenski glasbenoinformacijski center
"They were all excellent and had great onstage chemistry, ... The creators also made a fortunate choice in casting the lead female role, Rosalinde, inviting Jerica Steklasa — a soprano from Trebnje who lives and works abroad and doesn't often perform in Slovenia. The role fits her perfectly."

Življenjepis
S toplim, žametnim in sijočim glasom ter izjemno odrsko prezenco se slovenska sopranistka Jerica Steklasa uveljavlja kot ena najbolj izraznih in muzikalno prefinjenih pevk svoje generacije. Njena globoka povezanost z odrom in občinstvom ustvarja intenzivno umetniško izkušnjo, kar je med drugim prepoznala tudi ugledna nemška revija Das Opernglas, ki jo je pohvalila za »enorm starke Bühnenpräsenz« in »spürbare Lust am Musizieren«.
Svoj operni debi je doživela kot Pamina v Mozartovi Čarobni piščali (Sydney, 2013), kar je zaznamovalo začetek njene uspešne mednarodne kariere. Od takrat naprej je z izjemno izraznostjo in odrsko prezenco ustvarila vrsto vodilnih vlog na opernih odrih po Avstriji, Nemčiji, Italiji, Sloveniji in Španiji. Med njenimi najvidnejšimi interpretacijami so Susanna (Le nozze di Figaro), Fiordiligi (Così fan tutte), Adele / Rosalinde (Die Fledermaus), Silvia (L’isola disabitata), Zerlina (Don Giovanni), Lisette (La Rondine), Ännchen (Der Freischütz), Marie (Der Carneval in Rom), Dorina (L’impresario delle Canarie), Micaëla (Carmen) in Euridice (Orfeo ed Euridice).
S svojimi nastopi je Jerica osvojila oder nekaterih najprestižnejših koncertnih hiš, kot so Wiener Musikverein, Theater an der Wien, Konzerthaus Vienna, Pierre Boulez Saal v Berlinu in Alte Oper v Frankfurtu. Njena umetniška pot jo je popeljala tudi na ugledne odre po Italiji, Španiji, Švici, Bolgariji, na Nizozemskem, Japonskem, v Avstraliji, ZDA in seveda v rodni Sloveniji — med drugim tudi v Gallusovo dvorano Cankarjevega doma ter Slovensko filharmonijo v Ljubljani. Leta 2017 je bila povabljena kot solistka na znameniti Silvestrski ples v Hofburgu, eno najprestižnejših novoletnih prireditev na Dunaju.
Umetniška pot Jerice Steklasa je bila prepoznana tudi na mednarodnih tekmovanjih, kjer je prejela številne prestižne nagrade — med njimi na tekmovanju Hilde Zadek na Dunaju, Mednarodnem glasbenem tekmovanju Osaka na Japonskem, tekmovanju Riccardo Zandonai v Italiji ter Kaleidoscope tekmovanje v Los Angelesu. Takšna priznanja potrjujejo njen izjemen potencial in utrjujejo njen status sopranistke z mednarodno obetavno in uspešno kariero.
Njeni odmevni nastopi z uglednimi orkestri, kot so Stuttgarter Philharmoniker, Thüringen Philharmonie ter Simfonični orkester RTV Slovenija, pod vodstvom cenjenih dirigentov, kot so Dan Ettinger, Lorenzo Viotti, Enrico Calesso, Nayden Todorov, pa tudi George Pehlivanian, Loris Voltolini in Simon Krečič, izpostavljajo Jeričino izjemno umetniško izrazno globino. S svojo svetlo, bogato barvo glasu ter karizmatično prezenco redno navdušuje občinstva na domačih in tujih odrih.
Zaznamovana z neprestano umetniško rastjo je Jerica Steklasa svoje znanje izpopolnjevala pod mentorstvom vrhunskih umetnikov, kot sta Thomas Hampson in Melanie Diener, s katerima je sodelovala v intenzivnem programu Internationale Opernwerkstatt Waiblingen, osredotočenem na interpretacijo, odrsko prezenco in vokalno tehnično dovršenost. Leta 2020/21 je bila izbrana tudi v prestižno Lied Academy festivala Heidelberger Frühling, kjer je ponovno tesno sodelovala s Thomasom Hampsonom. Njen kratek glasbeni film “Kennst du das Land?” — ustvarjen v sklopu projekta LiedMe!, ki je bil nominiran za eno najprestižnejših nagrad v klasični glasbi, Opus Klassik — je prejel izjemne pohvale za svojo čustveno globino in subtilno interpretacijo, s čimer je prepričljivo pokazala svojo izrazno moč tudi izven opernega sveta.
Njena umetniška rast se je dodatno poglobila z udeležbo na mednarodnih mojstrskih tečajih in programih, kjer je sodelovala z uglednimi mentorji, med njimi Nelly Miricioiu, Tanja Baumgartner, Bernarda Fink, Dunja Vejzović, Cheryl Studer, Siegfried Jerusalem in Roberta Alexander. Te izkušnje so ji še dodatno okrepile odrsko pripravljenost za širok operni repertoar.
Jerica Steklasa je svojo glasbeno pot začela že pri šestih letih z učenjem violine in klavirja, pri trinajstih pa se je na Konzervatoriju za glasbo in balet Ljubljana začela izobraževati tudi na področju petja pod strokovnim vodstvom profesorice Doroteje Cestnik-Spasić, edine profesorice petja, pri kateri je študirala v Sloveniji, preden se je po maturi podala na nadaljnji študij petja na Dunaj. Med študijem v Sloveniji je prejela tudi prestižno Škerjančevo nagrado Konzervatorija za glasbo in balet Ljubljana za izjemne dosežke in umetniško uveljavljanje šole.
Študij petja je po ljubljanskem Konzervatoriju torej nadaljevala na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien), kjer je diplomirala in magistrirala v razredu profesorice Claudie Visca ter poglobila interpretativne sposobnosti na oddelku Lied & Oratorij pri Charlesu Spencerju.
Že med študijem je nastopala na pomembnih slovenskih koncertnih prizoriščih in prireditvah, med njimi Slovenska filharmonija, Gallusova dvorana Cankarjevega doma, Festival Bled, Anin ples ter Managerski koncert. Sodelovala je z uglednimi slovenskimi orkestri, kot so Orkester SNG Opera in balet Ljubljana, Simfonični orkester RTV Slovenija in Komorni orkester Festivala Bled. Za RTV Slovenija je posnela več zvočnih in avdiovizualnih zapisov, kar dodatno poudarja njeno tesno sodelovanje z nacionalno radiotelevizijo.
Pomemben mejnik njene prepoznavnosti med širšo slovensko javnostjo je bil nastop v priljubljeni oddaji Slovenija ima talent (2015), kjer je s svojo izjemno operno interpretacijo in izraznostjo prejela zlati gumb žirije ter se uvrstila vse do finala.
Slovensko občinstvo je do zdaj v Sloveniji lahko občudovalo dve operni vlogi v njeni interpretaciji — Rosalindo v Straussovem Netopirju in Micaëlo v Bizetovi operi Carmen — ki sta ji prinesli odmevne pohvale slovenskih kritikov. Ti uspehi potrjujejo njen karizmatičen pečat in visoko umetniško vrednost tudi na domačih odrih, kamor se vedno rada vrne, kljub zahtevni in uspešni mednarodni karieri.
Danes, kot na Dunaju bivajoča umetnica, Jerica Steklasa redno nastopa z uglednim dunajskim Wiener Residenz Orchester in gradi svojo mednarodno kariero. S svojo karizmo ter glasom osvaja srca občinstva po vsem svetu in si utrjuje svoj edinstven in prepričljiv glasbeni pečat.